1. Projekti
  2. Rural Youth Future
  3. Bistra Hiša je v Sloveniji gostila študijski obisk na temo "mladi in razvoj podeželja"

Bistra Hiša je v Sloveniji gostila študijski obisk na temo “mladi in razvoj podeželja”

Partnerji projekta Rural Youth Future so se od 9. Do 11. Septembra 2024 zbrali v slikoviti pomurski regiji v Sloveniji na študijskem dogodku, ki ga je gostila Bistra Hiša. Namen dogodka je bil predstaviti mladinske pobude v podeželskih regijah ter udeležencem omogočiti vpogled v slovenske politike in prakse na področju trajnostnega kmetijstva. Poleg tega se je na študijskem obisku predstavil nov partner, Regionalna razvojna agencija Bačka iz Srbije, ki se je pridružila projektu kot raziskovalni partner.

1.Dan: Strateške razprave o mladinskih politikah in razvoju podeželja

Prvi dan študijskega obiska so potekale razprave na visoki ravni o mladinskih politikah in strategijah. Študijski obisk se je začel z osrednjim nagovorom Uroša Kamenška, župana občine Puconci, ki je predstavil mladinsko strategijo občine, katere cilj je spodbujati večjo vključenost mladih v lokalno odločanje. Jasmin Kukec, direktor institucije Bistra hiša, je predstavil Strategijo lokalnega razvoja za obdobje 2023-2027, pri čemer je izpostavil pobude za razvoj podeželja, ki dajejo prednost mladim. Doris Letina, predstavnica Zveze slovenske podeželske mladine, je predstavila ključne dejavnosti, ki jih vodijo mladi kmetje v Sloveniji, in poudarila njihovo vlogo pri inovacijah v kmetijstvu.

Predstavitev lokalnih inovacij: Program PONI in iniciativa kreativne mladine

Ključni poudarek je bila predstavitev projekta „PONI iz Pomurja – Podjetno nad izzive“, ki ga je predstavila Maša Kšela in prikazala uspešne pobude za premagovanje lokalnih izzivov s pomočjo podjetništva. Niki Kuhar, udeleženec programa PONI, je delil svojo navdihujočo pot v programu in kako je ustanovil uspešno podjetje, s čimer je pokazal moč pobud, ki jih vodijo mladi na podeželju.

Poleg tega je Marko Lenarčič predstavil Društvo kreativne mladine, vodilno mladinsko organizacijo, ki si prizadeva za ustvarjanje vključujočega okolja in vključevanje ranljivih skupin v družbo prek inovativnega mladinskega dela. Ta segment je poudaril pomen vključujočih strategij pri spodbujanju širšega družbenega vpliva.

Program je vključeval tudi televizijsko okroglo mizo, ki jo je vodila Barbara Zrimšek in na kateri so partnerji razpravljali o razširljivosti podeželskih pobud, ki jih vodijo mladi, po regijah EU. Srečanje se je zaključilo s sestankom tehničnega odbora, na katerem so projektni partnerji pregledali svoj napredek in predstavili prihodnje načrte.

2.Dan: Poglobljeno raziskovanje kulturnih in agrokulturnih pokrajin Pomurja

Drugi dan so se udeleženci poglobili v kulturno in agrokulturno pokrajino Pomurja. Delegati so obiskali znameniti paviljon Expano, interaktivni park, ki združuje tradicijo in sodobno tehnologijo. Med najpomembnejšimi točkami sta bila virtualni polet Panofly nad Pomurjem in 3D-potovanje Panofilm skozi zgodovino regije. Obisk se je nadaljeval na posestvu Passero, kjer je družina Passero predstavila svoj inovativni pristop k vinarstvu, predelavi mesa in izdelavi čokolade. Poleg tega so partnerji obiskali Turistično kmetijo PUHAN, kjer mladi prevzemniki kmetije, ponujajo pristno prekmursko kulinarično izkušnjo s pridelavo in pripravo tradicionalnih jedi iz lastnih kmetijskih pridelkov.

Še naprej si prizadevamo za izboljšanje mladinskih politik za trajnostni razvoj podeželja.

Študijski obisk je omogočil neprecenljiv vpogled v slovenske inovativne pristope k razvoju podeželja, vključevanju mladih in trajnostnemu kmetijstvu. Udeleženci so se odpravili v svoje kraje navdihnjeni z lokalnimi pobudami in ponovno potrdili svojo zavezanost k ustvarjanju svetlejše prihodnosti za podeželsko mladino v regijah EU.

 

Bistra hiša - Smart House
Varovanje zasebnosti in piškotki

Spoštujemo vašo zasebnost

Na spletnih straneh uporabljamo piškotke za spremljanje obiskanosti spletnih strani s ciljem izboljšanja in lažjega brskanja po spletnih straneh.

Kaj je piškotek ?

Piškotek je datoteka, ki shrani nastavitve spletnih strani. Prenese se preko brskalnika pri prvem obisku spletne strani in ko se naslednjič vrnete na stran z istega računalnika, tablice ali telefona, lahko brskalnik preveri, ali je piškotek z naslovom spletne strani shranjen.

Brskalnik uporabi podatke iz piškotka ter jih pošlje nazaj na spletno stran. To omogoča spletnim stranem prepoznavanje, če je uporabnik že obiskal to spletno mesto in pri naprednih aplikacijah se lahko tudi temu ustrezno prilagodijo posamezne nastavitve.

Več informacij najdete na spletni strani o piškotkih ter varnosti in zasebnosti